5 důvodů, proč Česko nepotřebuje žádné čínské investice

05.05.2019

V dubnu vyrazil prezident Zeman na pátou návštěvu totalitní Číny za účelem "ekonomické diplomacie". V médiích se často řeší, že slíbené investice z Číny nepřichází. Možná bychom ze to ale měli být rádi. V tomto článku se dozvíte 5 důvodů, proč by o ně Česko nemělo vůbec stát. 

1) ČÍNA JE STÁLE TOTALITNÍ STÁT

Skoro to vypadá, jako by se na to už začalo zapomínat, ale Čína je stále krutou diktaturou, kde lidská práva mají nicotnou váhu. Pomocí neustálého monitorování svých občanů a "bodového systému" má státní moc v Číně absolutní kontrolu nad obyvateli. Firmy, které by v Česku investovaly, jsou právě tímto režimem podporované. A co víc, jejich úspěch je často založen právě na přízni totalitní vlády komunistické strany. Lze se jim věřit? Spíše ne.

2) VEŠKERÉ INVESTICE JSOU DVOUSEČNOU ZBRANÍ

Investice, to není dárek. Každý investor si přeje co možná největší výnos a pokud je ze zahraničí, bude jeho výnos znamenat odliv kapitálu. Zahraniční investice byly důležité po revoluci, protože s sebou nesly nové technologie a výrobní postupy, které napomohly zvýšit produktivitu práce. Teď za ně ale platíme velkou daň: na odlivu dividend ztrácíme každý rok stovky miliard. Investice z Číny nemají pro Česko takový význam, jako měly investice po revoluci, ale vyšly by nás stejně draho. Možná i víc.

3) ČÍNSKÉ INVESTICE JSOU NEVYZPYTATELNÉ

Je velký rozdíl mezi investicemi ze zemí Evropské unie a z Říše středu. Se zeměmi EU sdílíme společný trh a sedíme v mnohých společných orgánech. Obchodní i politické partnerství se zeměmi na starém kontinentu je historicky přirozené a státy stejně jako i firmy často sdílejí podobné zájmy. To u Číny neplatí. Pokud se vyskytne jakýkoliv problém, můžete očekávat, že čínské investice se okamžitě stáhnou. Za Česko by dokázali najít náhradu bez větších obtíží. 

4) INVESTICE DO HOTOVÝCH FIREM NEPOTŘEBUJEME

Česko potřebuje investice jako sůl. Potřebuje ale nejlépe domácí investice a to do rozvoje technologií, do digitalizace a automatizace. Abychom se dokázali vyrovnat s blížící se průmyslovou revolucí 4.0, budeme potřebovat budovat nová výzkumná a vývojová centra, která produkují velkou přidanou hodnotou a jejichž práci nenahradí automat. Čínské investice, které k nám přicházejí, jsou spíše opačného ražení. Číňané stojí hlavně o podíl ve velkých, zavedených firmách, do budování něčeho nového se jim nechce. 

5) BEZPEČNOSTNÍ RIZIKO JE REÁLNÉ

Bezpečnostní informační služba varuje, že čínská špionáž v tuzemsku sílí, a že se velmi podobá ruskému modelu. BIS ve výroční zprávě za rok 2017 označila aktivity čínské státní moci dokonce za "ohrožující bezpečnost naší země". Kupříkladu německá vláda odhaduje, že kvůli průmyslové špionáži přichází až o 100 miliard eur ročně. Podle všech indicií to vypadá, že prezident Zeman se při lákáni čínských investorů chová jako Smolíček pacholíček, který chce dovnitř pustit jezinky. Česko ale bohužel nemá jelena se zlatými parohy, který by přiběhl na pomoc.


Zdroje:

 

Vytvořte si webové stránky zdarma!