Francie zavádí digitální daň. Zkrotí internetové giganty?

06.01.2019

Francie zavádí od ledna digitální daň. Cílí na největší internetové firmy, jako jsou Google či Facebook. Ty mají v Evropě obrovské zisky, ale placení daní se vyhýbají. Podle studie zadané evropskou komisí kvůli tomu EU přišla jen mezi lety 2013 a 2015 o 5,4 miliardy eur.

KDYŽ TO NEJDE PŘES EU, TAK SE MUSÍ JINAK

Dle studie, kterou si zadala Evropská komise, přicházíme kvůli daňové "optimalizaci" velkých internetových korporací o miliardy eur ročně. Zavedení digitální daně se v roce 2018 stalo v EU velkým tématem, ke shodě a uskutečnění však nedošlo (mimo jiné kvůli velkému odporu Irska). Francie se proto nyní rozhodla zavést digitální daň sama. Zároveň však bude nadále prosazovat přijetí i na unijní úrovni. Digitální daň bude dost možná brzo zavedená i v Rakousku. Kancléř Kurz v prosinci uvedl, že cíl je jasný: "Zdanit společnosti, jako je Facebook a Amazon, které vydělávají vysoké sumy on-line, ale sotva platí daně."

I ČESKO PŘICHÁZÍ O ZÁVRATNÉ SUMY

Problém se silně týká i České republiky. Například za rok 2017 u nás na daních zaplatil Google jen pouhých 8,2 milionu. Jeho celkové výnosy tvořené v Česku se přitom odhadují na 4 - 6 miliard korun ročně! Společnost Seznam.cz, která má srovnatelné tržby (kolem 4 miliard korun) platí na daních přes 240 milionů. To je téměř 30 násobek! Přesnou výši zisků, které v Česku společnost Google generuje, však zjistit nelze. Výnosy se podobně jako pro jiné země registrují v Irsku, které je daňovým rájem uvnitř Evropské unie. 

CO DOOPRAVDY RUINUJE STÁTNÍ ROZPOČTY?

Pro evropské země je v posledních dekádách deficitní rozpočet téměř pravidlem. Zadlužení zemí se až na několik světlých výjimek bez ustání zvyšuje a za viníka je velmi často označován "štědrý" nebo "přebujelý" sociální systém. Za náš dluh nemůžou sociálně slabí, ale naopak obrovské korporace, které se vyhýbají odpovědnosti a placení daní. Státní rozpočet nestojí na těch nejziskovějších firmách, jak by správně měl, ale naopak, táhnou ho už jen daně stále se zmenšující střední třídy. 

Tvářit se, že za náš dluh a za naše deficity můžou ti nejslabší, je nesmysl. Pokud nemá zvyšování příjmové nerovnosti pokračovat donekonečna, budou se na chodu státu muset vážně podílet i takové společnosti, jako se Google, Facebook nebo Amazon.


Další články na blogu NaRovinu: 


Zdroje:

Vytvořte si webové stránky zdarma!