Francouzský prezident prosazuje zavedení evropské minimální mzdy

19.06.2019

Francouzský prezident, Emmanuel Macron promluvil na konferenci Mezinárodní organizace práce v Ženevě o problému koncentrace bohatství a zvyšující se příjmové nerovnosti. Jako jedno z možných řešení označil zavedení minimální mzdy na celoevropské úrovni. 

KRITIKA PROBLÉMŮ TRŽNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ

Francouzský prezident se na konferenci v Ženevě ohradil nejen proti příjmové nerovnosti, ale dokonce proti fungování současného hospodářského systému vůbec. Konkrétně k němu uvedl, že: "Tržní hospodářství, ve kterém žijeme, je mnohem méně sociální, než jsme chtěli na konci druhé světové války ... to vede k mnohem většímu hromadění příjmů a korporativismu", a dále také dodal, že se jedná o krizi, jejíž oběti jsou roztroušeny, a nejsou sjednocené a zároveň varoval před populisty, kteří chtějí situace zneužít, nabízejí "jednoduchá řešení" a chtějí "stavět stěny a ukončit spolupráci mezi národy".

MOŽNÉ ŘEŠENÍ: EVROPSKÁ MINIMÁLNÍ MZDA

Jako jedno z možných řešení navrhuje Emmanuel Macron právě zavedení evropské minimální mzdy. Ta by podle francouzského prezidenta vedla k tomu, že pracovníci z chudších zemí by ztratili motivaci stěhovat se za prací do vyspělejších částí EU, protože by získali důstojné podmínky ve svých domovských zemích. Někteří čeští ekonomové jeho návrh odmítají. Například Štěpán Křeček upozorňuje na velké rozdíly mezi úrovní západních a východních zemí, kvůli kterým by bylo obtížné jednotnou minimální mzdu nastavit tak, aby vyhovovala všem. Ekonomové Lukáš Kovanda či Pavel Sobíšek naopak obviňují Macrona z toho, že cílí na domácí voliče. 

UTOPIE NEBO REÁLNÁ MOŽNOST?

Mohli by mít Češi stejnou minimální mzdu jako Němci, nebo Francouzi? Možná to není tak velká utopie, jak někteří tvrdí. Státy v Evropské unii fungují v rámci jednotného trhu. V EU je volný pohyb zboží, služeb, osob i kapitálu. Aby tak velký trh plný odlišných států fungoval, je potřeba spolupracovat. To je přesně důvod, proč EU harmonizuje a sbližuje právní, nebo daňové systémy. Proč by spolupráce států v oblasti ochrany zaměstnanců měla pokulhávat? Vše je jen otázkou správně zvoleného způsobu řešení. Emmanuel Macron nenavrhoval stanovit minimální evropskou mzdu skokově na výši, která by chudší státy poškodila, ale přimlouval se ke sbližování minimálních mezd. Pokud by byl proces postupný a pokud by byl spojen s adekvátními fiskálními transfery směřujícími k efektivnější konvergenci zemí, tak by evropská minimální mzda už za pár let nemusela být utopie, ale realita.  


Další články na blogu NaRovinu: 


Zdroje:

Vytvořte si webové stránky zdarma!