Nový exekuční řád může lidem v dluzích ještě více přitížit

26.06.2019

Vůči chystané novele exekučního řádu má výhrady organizace Člověk v tísni, ale dokonce i samotná Exekutorská komora. Změny by mohly celý proces prodražit, prodloužit a navíc hrozí, že se bude většina "případů" koncentrovat u několika málo velkých exekutorů, kteří jsou ve svých postupech zpravidla tvrdší.

VE PROSPĚCH VELKÝCH KANCELÁŘÍ

Pokud by byl schválen nový exekuční řád, byly by posíleny především velké exekutorské kanceláře. Důvodem je tzv. princip "sněhuláka". Ten v praxi znamená, že člověk na kterého je uvalena exekuce vůbec poprvé, by mohl být přiřazen kterémukoliv exekutorovi. Horší by to bylo u ostatních, kteří už nějakou exekuci mají, a kterých je bohužel velká většina.

Když se člověk dostane do exekuce opakovaně, musí ji pak totiž dle navržené novely provádět zase ten stejný exekutor, jako v předchozím případě. Tito dlužníci by pak byli pevně připoutání právě k jednomu exekutorovi. Zároveň by to znamenalo, že exekutorské kanceláře, kteřé už dnes mají na starost více případů, by jich do budoucna měli ještě více a mohly by tak ovládnout "trh". 

VĚTŠÍ NÁKLADY A PRODLOUŽENÍ PROCESU

Chystanou novelu nekritizují jen organizace hájící dlužníky v exekuci, ale dokonce i Exekutorská komora, která celý systém označuje za nepřehledný a dokonce matoucí. Přílišná složitost by pak mohla vést k větší organizační zátěži a také k prodloužení řízení.  Zde se však mírně rozchází s organizací Člověk v tísni, která naopak oceňuje plánované zvýšení poplatku za prodloužení dlouhodobých exekucí.

Exekutoři by díky většímu poplatku ztratili motivaci stále pokračovat v exekucích, jejichž vymožení už je téměř nemožné. Všeobecně se ale Člověk v tísni ke kritice přidává: "Novela na nás působí tím dojmem, že je jejím cílem posílit postavení velkých a vlivných exekutorských úřadů." uvedl analytik David Borges. 

V ČESKU VLÁDNE KRIZOVÝ STAV

V 10 milionovém Česku je rozšíření problému exekucí extrémní.  Počet lidí v exekuci se dle odhadů v roce 2018 pohyboval kolem 800 tisíc. To je asi o 200 tisíc víc, než kolik hlasů získala v posledních sněmovních volbách druhá nejúspěšnější strana! Statistiky jsou alarmující - problém exekuce se v Česku týká téměř každého desátého dospělého člověka.

To znamená, že desetina dospělé populace je paralyzována a ve společnosti tiká časovaná bomba. V současnosti je málo problémů, které trápí naši zemi tak palčivě, jako právě tento. Nahrávat velkým velkým exekutorským kancelářím a uvěznit u nich většinu dlužníků problém nevyřeší, ale naopak zhorší. 


Další články na blogu NaRovinu:


Zdroje:

Vytvořte si webové stránky zdarma!