Vede Trump svět do krize?

04.05.2018

Více než 1100 světových ekonomů varuje v otevřeném dopise amerického prezidenta Donalda Trumpa před jeho kroky. Trumpova politika kopíruje cestu, která ve třicátých letech minulého století prohloubila největší hospodářskou krizi moderních dějin. 

VELKÁ CHYBA 

Keynesiánci stejně tak jako klasici: ekonomové napříč celým spektrem včetně 14 laureátů Nobelovy ceny posílají prezidentu Trupmovi otevřený dopis. Vyzývají ho, aby se se svojí politikou nedopustil toho stejné chyby, která před necelými 90 lety vypustila do světa krutou hospodářskou krizi. Donald Trump (přesvědčený, že Spojené státy jsou tou nejlepší zemí na světě) se upíná k politice isolace. Uvalil cla na dovozy některých komodit z Evropy a Austrálie a pohybuje se na hraně obchodní války s Čínou.  

DÉJÀ VU 

Není to poprvé. Velmi podobný dopis sepsaný více než 1000 ekonomy přistál na stole amerického kongresu také v roce 1930. Kongres tehdy neposlechl a přijal "Smooth-Hawleyho celní sazebník". Spojené státy se tehdy stejně jako dnes obrátily na cestu isolace. Ale co víc - staly se příkladem pro celý svět. Daly jasně najevo, že když přicházejí problémy, spolupráce jde stranou a každý kope sám za sebe. Krize, která následně udeřila, způsobila, že průmyslová produkce se snížila o 47%, HDP spadlo o třetinu a nezaměstnanost převýšila 20%. Některé země se vzpamatovávaly ještě deset let.

TRUMP SELHÁVÁ 

Současná situace je jen vrchol ledovce. Donald Trump, který se prezentuje jako génius, který nastartuje motor americké ekonomiky, selhává dlouhodobě. V minulém roce rostl hrubý domácí produkt USA pouze o 2,4% což je o něco méně, než 3%, která sliboval při nástupu do úřadu, ale asi o parník vzdáleno od 7% slibovaných v kampani. Pro běžné Američany důležitý ukazatel naopak zpomaluje: zatímco v roce 2016 za vlády Baracka Obamy vzniklo 24 500 nových pracovních míst, v roce 2017 za vlády Donalda Trumpa už pouze 21 000, a to i přesto, že okolnosti jsou příznivější. 

NEJHORŠÍ V DĚJINÁCH 

Je ještě jedna paralela, která odkazuje ke třicátým létům minulého století a k velké hospodářské krizi. Tehdy, stejně jako dnes, byla úroveň příjmové nerovnosti extrémní a rozdíly mezi bohatými a chudými drastické. Místo toho, aby Trump tento zásadní problém řešil, přilévá olej do ohně. Daňový systém, který prosazuje (a označuje ho dokonce jako "nejlepší na světě") snížil daň korporacím ze 32% na 20% a zrušil některé daně z nemovitostí, což je výhodné v první řadě pro bohaté Američany. K tomu nutno ještě připočíst strmý růst akcií. Zatímco ekonomický růst je pomalý a nových pracovních pozic přibývá pomaleji, Dow Jonesův index akciového trhu vzrostl za první rok nové administrativy o třetinu. Chudé domácnosti v USA kvůli tomu šampaňské neotevírají.  

NEVZDÁVAT SE  

Pokud se ale nůžky rozevřou ještě více, nebude cesty zpět. Pokud nemají běžné domácnosti prostředky na nákupy, krvácejí i podniky, které jednoduše nemají odbyt. Jestli se máme vyhnout krizi, je zapotřebí neopakovat chyby minulosti. Dopis ekonomů má velkou váhu a připomíná nám, že západní svět je ještě stále demokratický a na chyby politických vůdců je nutné ukazovat. Cestou, jak řešit palčivé problémy dnešní doby, není isolace, ale spolupráce. Cestou není podpora nejbohatších, ale solidarita.  


Zdroje:  

Vytvořte si webové stránky zdarma!