Minimální mzda v roce 2020? Ve velkých městech nebude stačit ani na nájem. 

08.12.2019

Vládní koalice se dohodla na růstu minimální mzdy pro rok 2020. Její konečná výše 14.600 korun je zlepšením, ale důvod k bouchání šampaňského to rozhodně není. Jedná se o hrubou výši, ze které zaměstnancům může nakonec zbýt jen okolo 12.000 korun čistého. To ve velkých městech zpravidla nestačí ani na nájem. 

PRAVIDELNÝ SOUBOJ SOCIÁLNÍCH "PARTNERŮ" 

V samostatné historii České republiky zpravidla platí, že pokud ve vládě sedí ODS, minimální mzda stagnuje a její reálná kupní síla klesá, zatímco pokud je u vlády Sociální demokracie, výše minimální mzdy průběžně roste. Tomu ale musí předcházet vyjednávání sociálních "partnerů". V rámci toho současného připouštěli zaměstnavatelé nárůst jen o 700 korun, odbory naopak požadovaly nárůst až o 1650 korun. 

Častým argumentem zaměstnavatelů je, že minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost. To ale není tak úplně pravda. Aby k tomu došlo, nárůst minimální mzdy by musel být drastický a skokový. Zkušenost z posledních let ukazuje, že postupné a rozumné zvyšování k ničemu takovému nevede. Co je tedy skutečným důvodem postoje zaměstnavatelů? Přirozeně: čím vyšší budou vyplácené mzdy, tím nižší pak bude míra zisků, kterou si vlastníci podniků mohou rozdělovat. 

KDO PRACUJE, MĚL BY POBÍRAT DŮSTOJNOU MZDU

Boj zaměstnavatelů je racionální a samozřejmě i legitimní. Po zvýšení minimální mzdy na 14.600 korun ale určitě nečekejme fronty na úřadech práce. Zvýšení na druhou stranu pomůže pracujícím na těch nejnižších pozicích. Ti jsou při současné výši minimální mzdy dokonce pod hranicí příjmové chudoby pro jednotlivce, což je ostudná situace. V tomhle ohledu by mělo dojít od ledna roku 2020 ke zlepšení, to ale neznamená, že by se minimální mzda dostala na důstojnou úroveň. 

Za čistou hodnotu nové minimální mzdy (něco kolem 12 tisíc korun) nezaplatí zaměstnanci ve velkých městech ani nájem. Na byt 3+KK by minimální mzda nestačila v Praze, Brně, Plzni a bezmála ani v Ostravě. Na menší byt, 2+KK by už dosáhli zaměstnanci v Ostravě a Plzni, ale ve dvou největších městech, Praze a v Brně, by už byli bez šancí. Takový byt vyjde v Praze v průměru na 16,5 a v Brně na 13,5 tisíce korun. 

ČESKO NEJSLABŠÍ V CELÉM REGIONU

Při srovnání s reálnými životními náklady vidíme, že nová minimální mzda rozhodně není žádná hitparáda. Aby těch špatných zpráv nebylo málo, můžeme se ještě podívat, jak jsou na tom naši sousedi v regionu. Každý by asi správně očekával, že lépe na tom budou Němci a Rakušané. Smutné je, že nám už ale začíná utíkat i Slovensko a Polsko. Už dnes je v Německu minimální mzda na úrovni (v přepočtu přibližně) 40.350 korun, a v Rakousku 38.750 korun měsíčně. Od příštího roku se částka na Slovensku navýší přibližně na 14.865 a v Polsku dokonce na 15.600 korun za měsíc. 

O nenaplněných nadějích, jak po revoluci bleskově doženeme západní sousedy Německo a Rakousko se toho napsalo a ještě napíše hodně. Měli bychom si ale dát pozor, abychom si za pár let nebrali jako srovnávací základnu Polsko a Slovensko. Aby budoucnost české ekonomiky nebyla závislá na levné práci, měla by být vláda v otázce minimální odvážná alespoň tak jako ta Slovenská nebo Polská. Odborový požadavek na 15 tisíc byl ostatně velmi rozumný. Schválená částka 14 600 je ale nakonec o 400 korun nižší než jejich a dokonce ještě o sto korun nižší, než částka, kterou navrhovala ministryně práce a sociálních věcí jako kompromisní. 


Další články na blogu NaRovinu: 


Zdroje:

Vytvořte si webové stránky zdarma!