Češi se musí přestat zadlužovat kvůli vánočním dárkům

03.12.2018

Za pár týdnů přijdou Vánoce. Bohužel to ale nejsou žádné svátky klidu a odpočinku s rodinou, ale stali se z nich nefalšované svátky konzumního života. Češi se musí naučit odolávat neustálému tlaku reklamních kampaní a kvůli dárkům se přestat zadlužovat. 

Mezi mnoha lidmi panuje zvláštní víra, že čím více a čím dražší dárky koupí svým blízkým, tím více dají najevo svoji lásku. Tohle absurdní přesvědčení vede každý rok k předvánočnímu šílenství, přeplněným obchodům, zahlceným e-shopům a nekonečným stresům. Velká část z nás si pak místo klidných svátků užívá velkých starostí. Alarmující je, že statisíce lidí je ochotných se kvůli vánočním dárkům dokonce zadlužit a vzít si spotřebitelský úvěr. 

LÁSKA AŽ ZA DLUH

Stovky tisíc lidí, kteří jsou ochotni si na dárky půjčit ale nepatři jen do skupiny nízkopříjmových zaměstnanců a chudých domácností, naopak. Podle experta na oblast dluhů z organizace Člověk v tísni, Daniela Hůle, si na dárky si překvapivě půjčují lidé ze všech společenských vrstev. 

Problém ale není jen v nás samotných, ale je především v prostředí ve kterém se pohybujeme. Každý den jsme všichni pod těžkým tlakem reklamních kampaní bank, finančních zprostředkovatelů i nebankovních institucí. Vypadá to, že půjčit si je jednoduché, rychlé a hlavně je to velká zábava.  

NENECHME SE MANIPULOVAT

Půjčky nejsou zábava, hlavně ne ve chvíli, kdy končí v dluhových pastech a s exekutorem bušícím na dveře. Exekuci má dnes téměř milion Čechů a jejich počet klesá jen velmi ztěžka. Nenechme se manipulovat lživou reklamou ani tlakem okolí. 

Vánoční dárky nejsou měřítkem naší lásky k blízkým a rozhodně nestojí za to abychom nový rok začínali se záporným bankovním účtem. Neměli bychom věnovat svůj čas a energii velkým nákupním centrům ani bankéřům nebo úvěrovým smlouvám. Věnujme svůj čas raději našim blízkým. To je dar, který má skutečnou hodnotu, a kterého si můžeme vážit.  


Další články na blogu NaRovinu:


Vytvořte si webové stránky zdarma!