Česko razantnější než Francie a Rakousko! Vláda chce na digitální giganty uvalit 7% daň.

01.05.2019

České Ministerstvo financí zahájilo práci na novém zákoně, kterým budou zdaněni digitální giganti jako Facebook nebo Google. Tyto společnosti sice produkují obrovské zisky, ale před daněmi unikají. Česko se tak připojí k dalším zemím EU, které tuto daň zavádějí. 

NOVÁ DAŇ OD ROKU 2020

V úterý 30. dubna 2019 zveřejnilo Ministerstvo financí na svých webových stránkách oznámení o zahájení práce na novém zákoně, kterým budou zdaněny všechny velké společnosti s globálním obratem nad 750 mil. eur. Zákon míří na firmy, které užívají "nových obchodních modelů digitální ekonomiky" a měl by platit od poloviny roku 2020. 

Ministerstvo uvádí, že: "Podle konzervativního odhadu bude předpokládaný roční výnos digitální daně do státního rozpočtu okolo 5 mld. Kč." To znamená, že za výnosy z nové daně by se mohlo každý rok postavit přes 30 kilometrů nových dálnic. 

NEJDŘÍV PROTI, TEĎ RAZANTNĚJŠÍ, NEŽ OSTATNÍ

Zdanění digitálních gigantů bylo před nedávnem předmětem debaty na úrovni Evropské unie, ale návrh neprošel kvůli nesouhlasu části členských států, mezi kterými byla i Česká republika. V reakci na to začaly některé státy připravovat digitální daň na své národní úrovni. Jedná se například o Francii nebo Rakousko. 

Vypadá to, že i postoj České republiky se nakonec změnil. A co víc, český návrh je nakonec výrazně tvrdší, než ostatní. Ministerstvo financí avizovalo, že daň bude uvalena ve výši 7%. Rakousko přitom plánuje obdobnou daň na úrovni 5% a Francie dokonce jen 3%.

VELKÉ FIRMY MOHOU NA DANÍCH ŠIDIT JEDNODUŠE

Nikdo z nás si nevybírá, zda bude nebo nebude ze své mzdy platit daně a odvody sociálního a zdravotního pojištění. I zaměstnanec s minimální mzdou přispívá do státního rozpočtu svým, malým dílem. Velké firmy ale umí své zisky beztrestně schovávat v daňových rájích jako je třeba Irsko. 

Kupříkladu obrat Seznamu a odhadovaný obrat společnosti Google jsou v Česku téměř totožné, ale zatímco Seznam platí na daních čtvrt miliardy, Google jen 8 milionů! Každý, kdo by kritizoval "zneužívání sociálních dávek", by se měl podívat, jak nás využívají některé z nejbohatších globálních firem. 


Další články na blogu NaRovinu:


Zdroje:

Vytvořte si webové stránky zdarma!