Senátoři chtějí zrušit daň z nabytí nemovitosti. Prohlašují ji za nemorální.

03.05.2019

Senátoři vložili návrh na zrušení daně z nemovitostí do sněmovní novely, která měla původně osvobodit od zdanění jen první prodej bytu v rodinných domech. Návrh prošel s velkou podporou 47 z 61 členů horní komory. Novela bude nyní opět projednána sněmovnou. 

NEMOVITOSTI BY MOHLY ZLEVNIT

Daň z nabytí nemovitosti činní v současnosti 4% a od roku 2016 je povinen ji uhradit nakupující. Zrušení daně by mohlo zlevnit některé nemovitosti až o stovky tisíc korun. Nicméně nezáleží přitom, zda v nemovitosti plánuje kupující reálně bydlet, nebo se jedná jen o obchodníka, který chce vydělat na dalším prodeji.

"NEMORÁLNÍ" DAŇ

Dle některých senátorů je daň nemorální. Argumentují například tím, že se byty a domu kupují zpravidla z peněz už jednou zdaněných daní z příjmu fyzických osob. Tato logika by ale vedla k tomu, že by se ale měla zrušit i daň z přidané hodnoty nebo spotřební daně z alkoholu, tabáku a podobně. Pozměňující návrh Senátu by znamenal nemalý zásah do daňové soustavy a kdyby úspěšně prošel legislativním procesem, stát by mohl přijít o miliardy. 


Zdroje:

Vytvořte si webové stránky zdarma!