Dánský miliardář: za svůj úspěch vděčím inkluzivnímu sociálnímu systému

07.02.2020

Většina lidí si pod pojmem sociální systém představí černou díru státního rozpočtu. Ale pokud se správně nastaví, může být efektivní i spravedlivý. Své o tom ví zakladatel Human Act Foundation. Dnes úspěšný podnikatel by neměl nic, pokud by se mu nedostalo kýžené pomoci v nejtěžším životním období.

Následující text je volným překladem předmluvy z reportu "Time to Care", publikovaného organizací Oxfam. Dánský miliardář íránského původu, Djaffar Schalchi, v něm odhaluje svůj příběh i pohled na svět.


"Lidé si myslí, že jsem se vypracoval a stal miliardářem zcela sám. Nic nemůže být pravdě více vzdáleno. Ano, v životě jsem tvrdě pracoval a jsem hrdý na to, čeho jsem dosáhl. Ale ve skutečnosti bych nic z toho nikdy nedokázal, nebýt dánského sociálního systému. Systému, kde lidé platí daně, aby pomohli vytvořit spokojenou a rovnoprávnou společnost.

Narodil jsem se v roce 1961 v Teheránu, hlavním městě Íránu. Do Dánska jsme se přestěhovali, když jsem byl ještě dítě. Teprve po celé řadě odmítnutých imigračních žádostí, vynucených odloučení a politických bouřích, ke kterým došlo v mé rodné zemi, se má rodina vešla do limitu. V Dánsku jsem následně dokončil své vzdělání a oženil se. Mám dvě skvělé děti a také jsem zde našel své štěstí a uspěl jsem jako podnikatel na volné noze."

"Za svůj úspěch vděčím Dánsku a jeho silnému a inkluzivnímu sociálnímu systému, který klade důraz na rovné šance pro všechny bez rozdílu. Dánsko se rozhodlo zavést vysoké daně, ale všechno, co stát na daních vybere, zase investuje zpátky do lidí. Naše daňové výnosy umožňují poskytovat zdravotní péči, vzdělání a silný systém sociální podpory včetně péče o děti."

"Je to docela jednoduché. Chceme mít společnost spravedlivou, spokojenou a rovnoprávnou? Pak musí ti nejbohatší platit svůj spravedlivý podíl. Když miliardář platí menší sazbu daně, než jeho sektretářka, tak je něco opravdu hodně špatně. Popravdě se ani moc nedivím volání různých lidí po zákazu miliardářů. Tihle lidé vidí, že třída super-bohatých si myslí, že pro ně platí jiní pravidla než pro ostatní, běžné smrtelníky. 

Nic z toho bych nikdy nedokázal nebýt dánského sociálního systému. Systému, kde lidé platí daně, aby pomohli vytvořit spokojenou a rovnoprávnou společnost. 

Co teď potřebujeme, je správně a náležitě zdanit velké majetky. Bohatí musí platit spravedlivý díl. Pokud uvalíme daň jen 1% z majetků miliardářů, mohli bychom získat zdroje, které by bylo možno použít pro boj se světovou chudobou a nerovností."

"Jsme připraveni vytvořit férovou společnost, ve které jsou bohatství a moc (včetně moci politické) rozděleny rovnoměrně mezi všechny její členy? Jsme připraveni odmítnout mýtus, že chudoba je něco přirozeného, co tady bude vždy bez ohledu na naše skutky?

Toto jsou klíčové otázky naší epochy. Mezinárodní charitativní organizace Oxfam na tyto otázky ve svém reportu "Time to care" odpovídá. Za předpokladu správných politických rozhodnutí mouhou být chudoba a nerovnost poraženy. Musíme společně bojovat proti ekonomické nerovnosti, institucionalizovanému násilí, diskriminaci a vyloučení, destrukci životního prostředí a despotickým ideologiím tak, aby  nás všechny čekala světlejší budoucnost."

"Nemůžemi si dovolit otálet, dochází nám čas."


Další články na blogu NaRovinu: 


Celý text reportu "Time to Care" mezinárodní charitativní organizace Oxfam naleznete ZDE

Vytvořte si webové stránky zdarma!