Jen 7% zaměstnanců je v práci plně spokojeno. V čem selhávají české firmy?

05.08.2019

Podle nového průzkumu je přes 90% českých zaměstnanců nespokojených, nebo mají vůči pracovním podmínkám výtky. Jedná se o alarmující výsledek především s ohledem na současnou velmi nízkou nezaměstnanost.

VÝSLEDKY PRŮZKUMU

Průzkum, který provedla společnost Up Česká republika s.r.o. ukazuje, že většina zaměstnanců je dlouhodobě vystavena stresu a přetěžování, který má za následek únavu a napětí v pracovním kolektivu. Největším trnem v patě jsou pak nízké platy a mzdy. Dvě třetiny dotazovaných by uvítaly jejich zvýšení. 

Velkou část zaměstnanců také trápí nedostatek volného času.  Přes 20% zaměstnanců volá po kratší pracovní době a více než třetině lidí by pomohla delší dovolená. Nedostatky se bohužel projevují i u naprosto základních benefitů, jako jsou stravenky. Více než pětině dotázaných Čechů totiž chybí úplně, nebo nedostačují k pokrytí skutečných nákladů na oběd. 

NEPOVEDENÁ VÝMĚNA ROLÍ

Po většinu času jsou to v tržním hospodářství uchazeči o práci, kteří musí projevovat snahu a prokazovat své kompetence, aby na pracovní úvazek dosáhli. Naopak v dnešní době nízké nezaměstnanosti by se měly snažit firmy, aby k sobě nalákaly zaměstnance. To zaměstnavatelé by teď měli projevovat snahu. 

V momentě, kdy je Česká republika premiantem Evropské unie v počtu nezaměstnaných je přirozené očekávat, že se soukromé firmy i veřejné instituce budou o zaměstnance "rvát". Očividně jim to ale vůbec nejde. Pouhých 7% plně spokojených zaměstnanců je toho smutným důkazem.

KDYŽ MODELOVÉ PŘÍKLADY SELHÁVAJÍ

Kdybychom žili v tabulkovém hospodářství z učebnice ekonomie, takzvaný "nedostatek" pracovních sil by nebyl problém. Nejproduktivnější firmy by se předháněly v tom, jak vysoké mzdy a jaké benefity nabídnou. V učebnici by pak "nedostatek" zaměstnanců byl přítěží jen pro ty firmy, které by nedokázaly být dost produktivní, aby si je zaplatily. 

A takové firmy, které nezvládnout být dost produktivní a efektivní, přece v tržním mechanismu nemají co dělat. Čeká je po zásluze odchod z trhu a uzavření podnikání. A není na tom samozřejmě nic špatného. Je to prostě jen přirozený výběr a zákon silnějšího ve volnotržním evolučním řetězci.

VZEPŘENÍ ZÁJMOVÝCH SKUPIN

V realitě ale namísto toho sledujeme, jak svazy zaměstnavatelů tlačí vládu, aby otevřela trh pracovníkům vně EU a tvrdí, že "nedostatek pracovních sil" ohrožuje české hospodářství. Žádný nedostatek pracovních sil ale České hospodářství netrápí. To, co české hospodářství trápí jsou nízké mzdy, firmy, které nejsou ochotny je dostatečně zvýšit. 

Tlak na otevření trhu práce není ničím jiným, než snahou přilákat "levné" pracovníky ze zahraničí a oddálení toho momentu, kdy se budou muset české mzdy razantně zvýšit. V tržní ekonomice je to cena, která vyrovnává nabídku a poptávku. A této ceně se na pracovním trhu říká mzda. Jelikož žádné administrativní nařízení nebrání firmám mzdy zvyšovat, nemůže být řeč o žádném nedostatku. Je to jen nízká ochota platit, ze strany českých firem. 


Další články na blogu NaRovinu: 


Zdroje: 

Vytvořte si webové stránky zdarma!