Němci zvažují dát rok volna po každých dvanácti letech v práci

26.11.2018

Němečtí Sociální demokraté, kteří tvoří jednu z vládnoucích stran v Německu, přicházejí s velmi neotřelým návrhem. Po dvanácti letech v práci by měl každý zaměstnanec právo vybrat si rok volna. 

S návrhem poprvé veřejně vystoupil Lars Klingbeil, generální sekretář německé SPD v rozhovoru s deníkem "Die Zeit". V českém prostředí se zprávou přišly servery INFO.cz a E15.cz na začátku listopadu. Rok volna představuje alternativu k dříve zvažovanému "základnímu nepodmíněnému příjmu", nicméně na rozdíl od něj by se nevztahoval na všechny, ale pouze na pracující. 

ODMĚNA ZA TVRDOU PRÁCI

Německý návrh není jen utopií, ale má konkrétní a reálné obrysy. Rok volna by nebyla povinnost, ale dobrovolná volba. Kdo by chtěl, mohl také zvolit půl roku volna už po šesti odpracovaných letech. V průběhu tohoto času by měl každý pracovník bez rozdílu nárok na 1000 EUR čistého měsíčně (asi 28 500 českých korun) a stát by za něj hradil sociální pojištění.  

Jelikož je průměrná německá mzda vyšší než 3000 EUR, v západních spolkových zemích přesahuje 4000 EUR a například v Bavorsku nebo Hesensku je dokonce vyšší než 5000 EUR, lze předpokládat, že volno by nevyužili všichni, ale spíše jen zaměstnanci s nižšími příjmy. Dle odhadů by to bylo jen 2-3% pracovníků.  

NÁVRH Z JINÉHO SVĚTA

Německo je motorem evropského hospodářství a mimo jiné i velkým vzorem pro Českou ekonomiku. Pokud si neustále klademe otázku: "Kdy doženeme Německo?", měli bychom se důkladně podívat na vztah, jaké mají německé firmy se svými zaměstnanci. Klíčem k prosperitě totiž není ždímání pracovní síly, ale vzájemná spolupráce a komunikace. 

Už dříve se osvědčili projekty snižující pracovní dobu na 6 hodin (Skandinávie) nebo zkrácení pracovního týdne na 4 dny (Nový Zéland). Volno by pomohlo zaměstnancům před vyhořením, lidé by mohli nabrat nové síly, anebo dokonce zlepšit svou kvalifikaci a následně i práci. V konečném důsledku by mohlo mít opatření kladný vliv nejen pro zaměstnance, ale i pro firmy.


Další články na blogu NaRovinu: 


Zdroje:

Vytvořte si webové stránky zdarma!